Suntuubi-palvelussa käytetään evästeitä. Palvelua käyttämällä hyväksyt evästeiden käytön. Lue lisää. OK

MÄNTÄN VIIKONLOPPUTURNAUS

 

"Jouluhuolesi kaikki heitä"

 

11-13. 12. 2015

 

Mäntän Shakkikerho järjestää 5-kierroksisen selokelpoisen viikonlopputurnauksen.

Autere -opistolla, Virkamiehenkatu 2 Mänttä.

 

Aikataulu:

 

Osanoton varmistus pe klo 17.00-17.45

1. kierros pe klo 18

2. kierros la klo 10 3.kierros la klo 15.30

4. kierros su klo 10 5. kierros su klo 15.30

Palkintojen jako pelien päätyttyä.

 

Peliaika: 1,5 h ja 30s lisäaikaa joka siirrolle. Pelaajalla on oikeus 30 minuutin taukoon ennen seuraavaa peliä.

 

Turnausmuoto: Tasaselojärjestelmä (parit muodostetaan yhdessä ryhmässä muuttuvien

vahvuuslukujen mukaan, pienet palkintoryhmät).

 

Osanottomaksu 30 €, nuoret 15 € maksetaan osanoton

varmistuksen yhteydessä.

 

Ilmoittautumiset 11.12 mennessä Pekka Sairaselle puh 050-557 9595 pekka.sairanen@manttavilppula.fi tai Pentti Rantalalle puh 040-544 5058 pentti.rantala@gmail.com. Jälki-ilmoittautumislisä 5€. Lisätietoja: www.mantanshakki.suntuubi.com

 

Klubilla hotellitasoista majoittumista puh 03-4745900. www.mantanklubi.com

 

Kysy muista hotelli- ja majoitusmahdollisuuksista Mänttä-Vilppulan matkailutoimistosta puh 03 488 6841 tai järjestäjiltä.

 

 

MÄNTÄN TASASELOTURNAUS 2014

12.-14.12.2014

Mäntän Shakkikerhon puheenjohtaja Pentti Rantala yllätti voittamalla A-ryhmän.

LOPPUTULOKSET
  mna   Mäntän Shakkikerho turnaus 12.-14.12.2014 Mänttä-V    Kierros:  5
 
 
  A-ryhmä                              1.   2.   3.   4.   5.    P Selo
  1 Rantala Pentti    MäntSK    1559 m+ 3 v+ 5 m+ 8 v+ 7 m= 4  4,5 1708
  2 Alkkiomäki Jyrki  TSY       1900 v= 7 m+10 v= 4 m+ 6 v= 8  3,5 1921
  3 Sairanen Pekka    MäntSK    1566 v- 1 m+19 v+20 m= 9 v+16  3,5 1598
  4 Linqvist Grels    VSS       1977 v= 6 m+ 7 m= 2 v= 8 v= 1  3,0 1966
  5 Syrjälä Ismo      TammerSh  1642 v+ 9 m- 1 v+10 m+20 v- 6  3,0 1661
  6 Pursiainen Erkki  Taraus    1819 m= 4 v+ 8 m- 7 v- 2 m+ 5  2,5 1829
  7 Bergman Thomas    EkSK      1829 m= 2 v- 4 v+ 6 m- 1 v+10  2,5 1821
  8 Julkunen Tapio    VSS       1947 v+10 m- 6 v- 1 m= 4 m= 2  2,0 1904
  9 Salminen Teuvo    MäntSK    1566 m- 5 v=20 m-12 v= 3 m+17  2,0 1539
 10 Yrjölä Jaakko     MäntSK    1669 m- 8 v- 2 m- 5 v+12 m- 7  1,0 1632
 11 Salminen Aku      MäntSK    1898    0    0    0    0    0  0,0 1898
 
  B-ryhmä                              1.   2.   3.   4.   5.    P Selo
 12 Rossi Paavo       MäntSK    1490 v+16 m=17 v+ 9 m-10 v=15  3,0 1528
 13 Takala Jaakko     TammerSh  1420 v+14 m-16 v+19 m-15 v+21  3,0 1439
 14 Lamminmäki Oiva   JyS       1422 m-13 v+21 m=18 v=16 m+20  3,0 1440
 15 Vuorinen Juha     TammerSh  1444 v-19 m=18 m+21 v+13 m=12  3,0 1450
 16 Kuulavuori Seppo            1511 m-12 v+13 v+17 m=14 m- 3  2,5 1503
 17 Paasikangas Eino  LoimSK    1518 m=20 v=12 m-16 v+18 v- 9  2,0 1488
 18 Syrjänen Pasi     MäntSK    1368 m+21 v=15 v=14 m-17 v-19  2,0 1358
 19 Mäkelälammi Kai   MäntSK    1454 m+15 v- 3 m-13 v-21 m+18  2,0 1416
 20 Virtanen Erkka    LoimSK    1527 v=17 m= 9 m- 3 v- 5 v-14  1,0 1465
 21 Järviniemi Olli   TammerSh  1194 v-18 m-14 v-15 m+19 m-13  1,0 1192
 
 
  TASASELOTURNAUS.   PELAAJIEN VERTAILULUVUT
  mna   Mäntän Shakkikerho turnaus 12.-14.12.2014 Mänttä-V    Kierros:  5
 
  1  Selo ennen turnausta
  2  Palkintoryhmä
  3  Pistetulos
  4  Suoritusluku (keskivastus +- %-tuloksen seloero, enintään +-400)
  5  Vastustajien selojen keskiarvo
  6  Tulos - odotustulos (maximi odotustulos yhdestä pelistä 0,92)
  7  Uusi tarkistamaton selo (0,92 ja +0,1 pistettä)
  8  Kierroksen jälkeinen muuttuva selo
  9  Buchholz eli vastustajien pisteiden summa
 
 Uuden pelaajan (U) selo on laskuissa uusi selo (sarake 7)
 Sarakkeet 4, 5, 6, 7 ja 9 on laskettu pelatuista peleistä
 Kun vertailu sama, niin pienemmän nron pelaaja voittaa
 Valittujen vertailutekijöiden sarakkeet ovat:  2  3  5
 
                                 1  2    3    4    5     6    7    8    9
 ------------------------------------------------------------------------
 
  A-ryhmä
 11  Rantala Pentti            1559 A  4,5 2159 1792  3,29 1708 1834 14,0
  3  Alkkiomäki Jyrki          1900 A  3,5 1998 1848  0,68 1921 1944 11,0
 10  Sairanen Pekka            1566 A  3,5 1673 1523  0,71 1598 1633 12,0
  1  Linqvist Grels            1977 A  3,0 1884 1811 -0,48 1966 1939 15,0
  8  Syrjälä Ismo              1642 A  3,0 1701 1628  0,40 1661 1662 11,0
  6  Pursiainen Erkki          1819 A  2,5 1859 1859  0,27 1829 1840 14,0
  5  Bergman Thomas            1829 A  2,5 1785 1785 -0,25 1821 1830 14,5
  2  Julkunen Tapio            1947 A  2,0 1712 1785 -1,44 1904 1855 14,5
  9  Salminen Teuvo            1566 A  2,0 1476 1549 -0,62 1539 1548 12,5
  7  Yrjölä Jaakko             1669 A  1,0 1521 1762 -0,94 1632 1605 14,0
  4  Salminen Aku              1898 A  0,0    0    0  0,00 1898 1898  0,0
 
  B-ryhmä
 15  Rossi Paavo               1490 B  3,0 1615 1542  0,84 1528 1528 10,5
 19  Takala Jaakko             1420 B  3,0 1478 1405  0,41 1439 1438 11,5
 18  Lamminmäki Oiva           1422 B  3,0 1477 1404  0,39 1440 1473  9,5
 17  Vuorinen Juha             1444 B  3,0 1458 1385  0,13 1450 1481 11,0
 14  Kuulavuori Seppo          1511 B  2,5 1483 1483 -0,18 1503 1497 14,5
 13  Paasikangas Eino          1518 B  2,0 1419 1492 -0,67 1488 1458 10,5
 20  Syrjänen Pasi             1368 B  2,0 1333 1406 -0,23 1358 1300 11,0
 16  Mäkelälammi Kai           1454 B  2,0 1325 1398 -0,85 1416 1372 12,5
 12  Virtanen Erkka            1527 B  1,0 1302 1543 -1,39 1465 1401 13,5
 21  Järviniemi Olli           1194 B  1,0 1181 1422 -0,06 1192 1184 13,0
 
 Parhaat sarakkeesta 6 (Tulos- Odotustulos), ryhmien voittajat on jätetty pois.
     10  0,71      3  0,68     19  0,41      8  0,40     18  0,39      6  0,27

 

©2017 Mäntänshakkikerho - suntuubi.com